KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 5784572
*
nr 578 4572
Blandteknik
Sign Ben Macala, Man & häst, 70 x 100
Utrop:
100 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 april 2009
kl 17:43:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/4 12:06:13
1
100 kr
19/4 15:37:18
2
150 kr
19/4 15:40:31
2
200 kr
19/4 15:45:11
2
200 kr
19/4 15:46:41
2
200 kr
19/4 20:48:46
2
200 kr
20/4 14:26:03
3
450 kr
20/4 15:31:50
2
350 kr
20/4 15:32:41
2
450 kr
20/4 17:26:48
2
Vinnande bud
20/4 17:33:55
2
justering av budtak
20/4 17:34:52
2
justering av budtak
20/4 17:37:29
2
justering av budtak
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man & häst vattenfärg
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:55
-
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:49
-
4098 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. "Fröken Anna". Sig..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:31
-
4097 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:30
-
4096 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:24
-
5074 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kustvy. Signerad, blandtek..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:13
*
Blandteknik
nr 578 4572
Blandteknik
Sign Ben Macala, Man & häst, 70 x 100
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/4 12:06:13 | 1 | 100 kr |
19/4 15:37:18 | 2 | 150 kr |
19/4 15:40:31 | 2 | 200 kr |
19/4 15:45:11 | 2 | 200 kr |
19/4 15:46:41 | 2 | 200 kr |
19/4 20:48:46 | 2 | 200 kr |
20/4 14:26:03 | 3 | 450 kr |
20/4 15:31:50 | 2 | 350 kr |
20/4 15:32:41 | 2 | 450 kr |
20/4 17:26:48 | 2 | Vinnande bud |
20/4 17:33:55 | 2 | justering av budtak |
20/4 17:34:52 | 2 | justering av budtak |
20/4 17:37:29 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man & häst vattenfärg
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:55 -
4101 Blandteknik
3 st, Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerade, y..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:49 -
4098 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. "Fröken Anna". Sig..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:31
-
4097 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:30 -
4096 Blandteknik
Dan Nygårds (f. 1943), Sverige. Signerad, blandtek..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:24 -
5074 Blandteknik
Oidentifierad konstnär. Kustvy. Signerad, blandtek..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:13